Burun Estetiği

PİEZO BURUN ESTETİĞİ

Piezo yani ultrasonic kemik kesici veya şekillendirici aslında kemiği kontrollü kesme veya kırma yöntemidir.

Modern burun estetiğinin ilk tariflendiği yıllardan beri kullanılan klasik yöntemde keski ve çekiç ile kemik kırılırken kontrolsüz kırıklar ve çatlaklar oluşuyordu. İnsanlar bunu önlemeye çalıştılar alternatif olarak bazı cerrahlar daha kibar aletlerle kemik kırmaya veya traşlamaya başladılar. Bu aşamada teknolojik gelişemlere paralel olarak da piezo yani ultrasonic kemik kesici ortay çıktı. Bu cihazı kullanarak kemiği şekillendirdiğimiz Burun estetiğine de Piezo Cerrahisi, Ultrasonik Burun Estetiği diyoruz.

RİNOPLASTİ BURUN ESTETİĞİ

Rinoplasti yani burun estetiği sadece burnun küçültülmesi işlemi değil bazen de burnu augmente etme yani yükseltme işlemidir.

Özellikle afro-amerikan burun yapılarında burun kökü basık burun ucu yuvarlak, burun kanatları ve delikleri çok geniştir. Bu tür burunlarda burun kökünü yükseltmek, burun ucu definisyonunu arttırmak ve burun kanarlarını daraltmak gerekir. Normal bir burun estetiğinden farklı olduğundan bu konuda tecrübe gerektiren bir ameliyattır. Çoğunlukla kaburgadan aldığımız kıkıdakla burnu şekillendiriyoruz. Burun kemiklerinde kırma işlemi yapılmamaktadır. Çoğu zaman burun içine müdahale edilmediğinden silikon yaprak veya tampon konmaz. İyileşme süresi daha hızlı olup ortalama 5 günde normal hayatımıza devam edebiliriz.


REVİZYON BURUN ESTETİĞİ

Daha önce ameliyat olmuş bir hastanın ihtiyaç halinde tekrarlayan burun estetiği ameliyatına revizyon burun estetiği denir.

Revizyon ameliyatlar çok geniş yelpazede olabiliyor. Bazen küçük bir müdahale yeterliyken bazen tüm burnu yeniden şekillendirmek gerekiyor. Burada önemli olan daha önce yapılan ameliyat veya ameliyatlarda burun yapısının nasıl ve ne ölçüde değiştirildiğidir. Revizyon burun estetiğinde genellikle soruna yönelik müdahale planlanmalıdır. Pozitif ve negatif özellikleri bir teraziye koyduğumuzda yapabileceğimiz müdahaleler aldığımız riske değerse ameliyat kararı vermekte fayda vardır. Özellikle cilt problemleri çözülmesi en zor sorunlardandır. Ciltte herhangi bir defekt veya cilt kalınlığına bağlı burun şeklinden memnuniyetsizlik durumunda çok ayrıntılı konuşulmalıdır. Revizyon ameliyatlarda çoğunlukla problemler düzeltilebilirken bazı sorunlar düzeltilemeyen sorunlardır. Beklentiyi gerçekçi tutmak bu ameliyatın en önemli kuralıdır

FONKSİYONEL BURUN ESTETİĞİ

Burun ameliyatı deyince akla sadece burun estetiği gelmemeli. Hastalarımızın çoğunda nefes almayı etkileyen ek problemler olabiliyor.

Bunlardan en sık görüleni septum deviasyonu ve konka problemleridir. Burun içinde septum denen kıkrdak bölme bazen travmatik etkilerle bazen genetik olarak eğri olabiliyor bu da nefes almamızı ciddi derecede etkileyen bir sorundur. Yine konka dediğimiz yapılar burundan aldığımız havayı ısıtıp nemlendirmekle görevlidir. Ancak bazen bu konkalar ileri derecede büyüdüğünde konka hipertrofisi deniyor ve burun tıkanıklığına yol açabiliyor. Bunların dışında nazal polipozis veya kronik sinüzit durumlarında fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahileri de sıklıkla uyguladığımız fonksiyonel burun ameliyatlarındandır ve burun estetiği ile aynı seansta yapılabilir. Yine horlama, uyku apnesi gibi problemi olan hastalarda burun dışında yumuşak damak, dil kökü gibi yapılara da müdahale edilerek horlama cerrahisi yapılabilmektedir